Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady začátečníka I.- Stanoviště, substrát

26. 3. 2009

Přečetla jsem trochu knih a něco z internetu. Upřímně řečeno: rady, které jsem vstřebávala byly pokaždé jiné, a tak mi nezbylo nic jiného, než vymyslet vlastní strategii.

Výběr rostliny v obchodu

Ač mi to někdy může utrhnout srdce, po všech mých zkušenostech vybírám nové rostliny podle kořenů a listů. Hrozně moc to svádí vybírat podle barvičky květů, ale moc se to nevyplácí!

Stanoviště

Vzhledem k tomu, že mám výklenek obývacího pokoje na východ, neuvažovala jsem o jiné možnosti. Později jsem se dočetla, že je to strana pro pěstování nejvýhodnější. Ale ze zkušeností mých známých jsou Phalenky v pohodě všude tam, kde mají dostatek světla ve všech ročních obdobích, vůbec nejlépe na parapetu.

Nejdůležitější je na všech oknech zastínění při slunečných dnech, aby nedošlo k popálení kožovitých listů.

 Substrát

Zprvu jsem pro orchideje koupila speciální zeminu. Ale přišla mi příliš těžká pro vzdušné kořeny. Navíc i když jsem skromně zalévala, špatně vysychala. Bála jsem se, že mi kořeny začnou uhnívat,což jsem si ověřila u známých, kterým se toto stalo. Přemýšlela jsem, čím substrát provzdušnit. Nejprve jsem zajela do Botanické zahrady v Liberci a okukovala, v čem mají orchidejky zasazené oni. Načerpala jsem inspiraci /pouze koukáním.../ a začala jsem strouhat polistyren a stříhat houbičky na nádobí. Vmíchala jsem je do zeminy a doufala jsem, že je to pravé. Jenže za čas jsem pořád nebyla spokojená. Navíc přírodní mi to taky nepřišlo...

Myšlenka pořídit si piniovou kůru mě nadchla. Nutno říct, že jsem na ni nepřišla sama, ale mluvil o tom pěstitel v pořadu Loskuták. Okamžitě jsem ji objednala přes internet. Kůra mi dorazila celkem rychle, a tak jsem se jala přesazovat. Na zkoušku -  dvě rostliny. Dobře jsem udělala. Kousky té piniové kůry byly příliš drobné a měla jsem stejný problém jako se zeminou. Substrát velmi obtížně vysychal.

Znovu jsem tedy sedla k internetu, že se jen tak nevzdám a konečně jsem našla zahradnictví, kde prodávájí velmi hrubou piniovou kůru. A bingo, byl to úspěch. Kytky se v ní aklimatizovaly velice rychle. Ovšem přesazovat orchideje se vzdušnými kořeny, to je opravdu práce vyžadující trpělivost.

Závěrem bych chtěla vypíchnout dvě věci:Phalenky jsou epifytní orchidejky, takže moje piniová kůra je vlastně jen přidržuje. V kůře nejsou žádné živiny, a proto je vhodné 2x-3x do měsíce přihnojovat.

Zatím se mi toto pěstování osvědčilo, ale už mám nastudované další fígly: k piniové kůře je dobré přidat bílou rašelinu, kousky nebo prášek dřevěného uhlí /dezinfekce/ a trošku vápence.

A!! ještě jednu věc: všude se doporučuje žádnou květinu nepřesazovat za květu. Těm mým to vůbec nevadí a i po přesazení kvetou dlouho. Doporučuji všem, aby po měsíci od zakoupení rostliny rostlinu přesadili. Obzvlášť pokud kupujete orchidejky v nákupních centrech. Proč? Vždycky si prohlédnu kořeny, které nevidíte, uhnilé či úplně suché ostříhám. Navíc většinou jsou ve špatných substrátech - různě nastříhaná brčka apod., u jedné orchideje se mi stalo, že byla "zabalená" v bělomechu a statečně uhnívala. Dodnes ji zachraňuju.

Zálivka a hnojení

Základem je mít dobře proděrovaný květináč - nejlépe průhledný /kořeny-fotosyntéza/.

Mnoho mých přátel dělá chybu, že orchideje zalívá. Je to sice pracné, ale já je každou PROLÍVÁM. Nechám odstát 1,5l vody alespoň týden a jednou za týden je prolívám tak, aby v květináči zůstalo minimum vody.  Někdy mám cukání je zalít dřív, ale hodně záleží na aktuální vlhkosti v místnosti. Pokud ji mám velmi nízkou a vidím na průhledných květináčích, že nejsou zevnitř opocené, zkusím zalít i dřív. Když mám náhodou vypráno, pověsím prádlo v obýváku na sušák. Parády to sice moc neudělá, ale co bych pro ty mé princezny neudělala...

Ze všech možných pramenů je na zalévání orchidejí nejlepší dešťová voda. Já bych ji mohla jímat na balkoně, či zahradě, ale vzhledem k tomu, že máme kolem domu javory a buky, které jsou napadeny mšicemi hned, jakmile se objeví listy, mám strach, že si s vodou mšice nasadím do bytu. V každém případě je nejlepší voda měkká.

Jak jsem se již zmínila hnojím 2x-3x měsíčně. Mám dobré zkušenosti s hnojivem na orchideje a bromélie - Kapka Forestina, Střelské Hoštice 200ml. Dávám velký pozor na dávkování a do 1,5l vody odměřím 7,5ml hnojiva. Je to proto, že když se naředí vyšší koncentrace, kořeny se mohou tzv. zasolit a pak nepřijímají ani vodu.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

phalenky

(Marie, 26. 2. 2011 15:09)

Dobrý den.
Máte naprosto úžasné kytičky. Propadla jsem tomu před rokem. Bohužel jsem neměla v původním bytě vhodné místo a ještě jsme se stěhovali, takže tuhle anabázi nepřežily 3 krásky včetně Vandy, což mě obzvláště mrzí. Teď jsem dokoupila 2 krásky. Mám je na severním parapetu a vzhledem k tomu, že jedna z původních vyrazila stvol s pupenem, tak se jim na místě asi líbí. I další vyhazují poupata, kořeny i listy. Mám je na parapetu v kuchyni a tak mají dostatečnou vlhkost z vaření a sušák s prádlem se mi také osvědčil. Zalévám kombinací hnojiva na orchideje od Kapky, Biplantolu guano a Biplantolu vital. A vypadá to, že jsou ty moje holky spokojený. Hodně úspěchů a díky za inspiraci a rady.