Příběh o orchidejích
Když byl svět ještě mlád, sestoupili Bohové na Zemi a působili mezi lidmi. Bohyně Xanath našla v lidech zalíbení a velmi si zamilovala jednoho mladého a silného bojovníka z národa Totonac. Ale rada Bohů rozhodla, že Bohyně jakožto nesmrtelná nemá navazovat žádné spojení se smrtelným člověkem. Zakázala jí stýkat se s lidmi. Bohyni Xanath zlomilo srdce, že se již nemůže setkávat se svým milovaným. Použila svou božskou sílu a změnila se v podivuhodnou květinu, jejíž čarovná moc dokázala dát národu Totomac sílu i dobrodiní. Jméno této květiny je "vanilka".
Tuto pohádku o původu orchidejí si vyprávějí lidé národa Totomac z Mexika, který patří do národnostní skupiny Mayů. K orchidejím se váže na celém světě mnoho takových příběhů. Ostatně vždy byly tyto rostliny něčím zvláštní, vždy je obklopovala atmosféra tajemství a kouzel.
Ve staré Číně platily orchideje / zvl. Cymbidium ensifolium a Cymbidium goerengii/ za symbol čistoty a skromnosti a náležely mezi "čtyři ušlechtilé" rostliny, které byly symboly čtyř ročních dob /bambus symbolizoval zimu, švestkový květ jaro, orchideje léto, chryzantémy podzim/. Číňané byli také prvními lidmi, o nichž víme ze spisů a kreseb tuší na svitcích hedvábí, že pěstovali orchideje jako okrasné rostliny pro jejich krásu a kvůli jejich symbolickému významu.
V Evropě se orchidejemi zabývali především "naturfilozofové" - předchůdci lékařů a přírodovědců. Označení "orchidea" pro rostliny patřící do čeledi vstavačovitých /Orchidaceae/ se odvozuje od jména "Orchis", které je připisováno Platónově žáku Theofrastovi /372až 287př.Kr./. "Orchis" znamená v řečtině "varle" a neoznačuje jen tvar hlíz určitých podzemních orchidejí ze středoevropského prostoru. Podle lidové víry porodí žena muži, který před svatební nocí sní hlízu orchideje, více mužských potomků. Tato víra se udržela až do středověku a vedla např. i ke jménu "Knabenkraut" /bylina chlapců/, jímž jsou v německém jazykovém okruhu označovány některé domácí orchideje. Dalším využitím evropských pozemních orchidejí je tzv. "salep", který byl po celá staletí používán v kuchyni východního Středomoří a Malé Asie jako posilující prostředek a bohužel je tak někdy používán dodnes, ačkoliv dnes existují levné náhradní výrobky, které nejsou získávány z planě rostoucích orchidejí.
Čerpáno z knihy:Kouzelné orchideje od Joachima Erfkampa